Altın fiyatını etkileyen temel faktörler

  Altın yatırımı    18 Mart 2017
Yorum Yok

Altın Arz Ve Talep Değişimleri

Altın arz ve altın talebinin yanı sıra ikili ilişkiler bağlamında altın arz ve talep değişimleri etkileyen ana faktör bulunmaktadır. bu ana faktörlerin altının küresel piyasadaki değer ile  birlikte değişime neden olmaktadır.  Bahsedilen dörte ana faktör sırası ile küresel enflasyon, küresel likidite, küresel reel ve jeopolitik riskler faktörleridir.

Bu faktörlerin etki derecelerinin bilinmesi ile altının gelecekte ne yönde değerleneceği ya da ne derecede etkileneceği hakkında öngörülerde bulunmaktadır.

Altın Fiyatını Ekileyen Temel Faktörler

Altın fiyatını etkleyen temel faktörleri genel anlamda değerlendirilmesi ile alt basamaklarda bu etkiyi sağlayan birçok faktör bulunmaktadır. bu bağlamda altın fiyatını etkileyen temel faktörler  ise şöyle sıralanmaktadır. Bu faktörler;

  • ABD Merkez Bankası (FED),
  • Para Birimi Değeri,
  • ABD Borsaları,
  • ABD Hazine Tahvil Oranı,
  • Genel Altın Talebi,
  • Diğer Genel Faktörler,

Şeklindedir. Diğer faktörlerin altını etkileyen hem küresel hem de ülke bazında enflasyon, jeopolitik risk, küresel likite ve küresel reel faktörleridir.

Küresel Enflasyonun Altına Etkisi

Küresel enflasyon ülke bazında enflasyona göre daha etkili bir enflasyon olup, oluşması ile altına yönelimin yani talebin artmasını sağlamaktadır. Yani küresel enflasyonun bulunduğu zamanlar paranın değerinin düşmesi ile yatırımcılar altına yönelecek olup, altın talabi yani alımı artacaktır.

Bu durumun tam terside mümkün olup, küresel enflasyonun azalması ile para birimi değerlenecek olup, bu değer bazında yatırımcılar altın yerine paraya yönelecek olup, paraya yatırım çoğalacaktır. Yani paranın talebi paranın güçlenmesi ile doğru orantılı olarak artacaktır.

Yatırımların amacı kar eldesini yükseltmek olduğu için enfasyonun artması ya da azalmsı ile hem para birimi hem de altın talebinde güçlenme ya da azalma olacaktır.

Rezervlerden çıkan altının süreklilik sağlamaması yani kısıtlama olması artan taleb altın fiyatlarının atmasına neden olacaktır.  Yine bu durumun kısa özeti olarak paranın arzının artması yine buna bağlı olarak paranın talebinin azalması altının yatırım aracı olarak daha doğru bir karar olmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle küresel enflasyonun altına etkisi enflasyonun yükselmesi ya da azalması ile doğru orantılı olarak değişmektedir.


Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.