Altın İle Altın Fonu Arasındaki Farklar

  Altın piyasası    9 Mart 2017
Yorum Yok

Birikim yapmak için en güvenilir kaynaklardan bir tanesi altındır. Özellikle ülkemizde yatırım ve birikim yapanların çoğu altına yönelebilmektedir. Elinde bir miktar parası olan kişiler çoğu zaman bu parayı altına çevirerek biriktirmeyi tercih ederler. Ancak altının satın alınarak evde saklanması bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Hırsızlık, yangın gibi istenmeyen olumsuz durumlarda yapılan bütün birikim kaybolması söz konusu olabilir. Son dönemlerde bankalardan kiralık kasa tutarak altınlarını bu kasalara koyan kişiler de vardır. Bu uygulama belirli bir ücret ödemeyi gerektirdiğinden bazı kişiler banka kasası kiralamayı tercih etmemektedirler. Bunun yerine altına güvenli bir şekilde yatırım yapmak için bankadan alınabilir veya gram açılabilir. Altın fonu ile gram birbirinden farklı iki yatırım aracıdır.

Günlük Altın Kuru Üzerinden Altın Hesabı Açma

Bankadan altın fonu alınarak veya gram altın hesabı açılarak paralarını altına güvenle dönüştürebilirsiniz. Altın aldığınız gün, altının piyasadaki alış fiyatı üzerinden kaç gram altın alınabiliyorsa, o kadar altın sizin hesabınıza yatırılmaktadır. Banka kasa uygulamasında olduğu gibi, altın hesabından herhangi bir ücret talep etmez. Bu bakımdan altın hesabı açmak isteyen kişi ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmaz. Altın fiyatlarının yükselmesi hesapta bulunan altının değerlenmesini sağlayacaktır. Bunun dışında altın hesabına herhangi bir faiz uygulanmamaktadır. Banka altın alım ve satma işlemlerinde müşterilerinden %1 oranında bir kesinti yapmaktadır.

Altın Fonunun Detayları

Altın fonu hesabı farklı şekillerde açılabilmektedir. Anaparanın koruma altına alındığı altın fonu hesabı ve altın yatırım fonu olmak üzere iki şekilde hesap açılmaktadır. Piyasada altının değer kazanması durumunda fon hesabında bulunan altın da değer kazanacaktır. Altın düşüşe geçtiğinde zarar etmeden anaparayı tamamen çekmek mümkündür. Altın fonu hesabı genellikle 6 ay veya 12 ay vadeli olarak açılmaktadır. Vadesi gelmeden altının hesaptan çekilmesi durumunda % 1 ile % 3 oranında bir kesinti yapılmaktadır. Bu fon hesabının en olumsuz özelliği budur. Altın fonu hesabı vadeli açılmak zorunda değildir.


Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.