Altın Piyasasında Ürünler

  Altın piyasası    16 Mart 2017
Yorum Yok

birçok piyasada işlem gören eğerli bir ürün olarak sınıflandırılmış ve işlem yapıldığı tarihler arasında belirli oranlarda değer kazanmakta ve kaybetmektedir.

Altın sınıflamasına göre işlemde bulunan altınlar değer kazanma ve kayb etme oranları ise sınıflamada bulunan altın oranına göre değişmektedir. Yani ile aynı değerde işlem görmemektedir.

Altın piyasında olşan değişimin ana sebebi altının özellikle uluslar arası ticarette kullnılmasıdır. Borsa ve forex piyasasında da altın işlem görmektedir.

Altının değerli maden olarak dünay genelinde bilinmesi ve kullanılması ticarette de sık kullanılan bir değer haline gelmesine neden olmuştur. Piyasalarda farklı bir sınıflandırma altında altın piyasası sınıflamasına kategorize etmektedir.

Cumhuriyet Ve Çeyrek Altın

TBMM tarafından belirlenen belirli standartlara göre üretilen finansal anlamda para yerine geçebilen  ve bu altınının üretilmesi sadece devlet kurumuna ait olması ile sınıflamaya tabi olan altın çeşidi cumhuriyet altın olarak adlandırılmaktadır.

Cumhuriyet altın sınıflamasında birçok altın çeşidi bulunmaktadır. Bu altınlardan biri de çeyrek altın olup, cumhuriyet altın gramajına göre belirlenen ve çeyrek gramaja tabi olan altın çeşididir.

Çeyrek altın en çok alım satım işlemine tabi olan altın olup, sadece ticari anlamda değil düğün ve tören gibi değerlerde de sık tercih edilen altın çeşididir.

Külçe Altın

Külçe altın cumhuriyet altından olşan ve 24 ayara tabi olan altın çeşididir. Külçe altından hem sikke altın hem de ziynet altın olarak çeyrek altın üretilmektedir. Külçe altından sikke altın olarak 595 adet çeyrek altın sikke altından ise toplam 610 adet çeyrek altın üretilmektedir.

Gram altın külçe altın çeşitlerinden biri olup, 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50, 100 gramajları altında üretile altın çeşitleridir.  Gramaj altınlar İstanbul rafinesi tarafından üretilmektedir. Gram altın 22 ve 24 ayar altın olarak üretilmektedir. Altın piyasasında değişen oranlar gram altın oranları arasında değerlerin baz alınması ile belirlenmektedir.  24 ayar gram altın 0.995, 22 ayar gram altın ise 0.916 oranında saf altına sahip olan altınlardır.


Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.