Altın Talebini Etkileyen Faktörler

  Altın piyasası    14 Mart 2017
Yorum Yok

Altın hem  ticarette hem  yatırımda hem de mücevharat sektöründe kullanılmaktadır. Her ne kadar piyasada yatırım olarak kullanılan altı göz önüne alınmasa da mücevher olarak kullanılan altın ülkemizde daha yoğun ve göz önünde bulunmaktadır.

Bu bağlamda bahsedilen durumlar için altın talebini etkileyen faktörler içinde en fazla orana mücevher sektörü sahip olmaktadır.

Altın fiyatları arasındaki değişimi etkileyen altın arzının yanında altın talebinin de önemli bir değerde olması altın fiyatlarının artmasında mücevher olarak kullanımı bulunan altının talebini net bir şekilde etki altına almaktadır.

Bu orantı kabaca  şöyle ilerlemektedir. Altın fiyatlarında yükseliş altın talebini azaltırken, altın fiyatlarındaki düşüş altın talabini arttırmaktadır.

Ekonominin kötülemesi nednei ile altın fiyatlarındaki düşüşe nazaran mmücevher sektöründe altın alımının yapılması altınının br nevi kendisini toparlamasına ve yeniden değerlenmesine neden olmuştur.

Özellikle küresle olarak işlem ghöremekte olan altın ekonomi krizlerinde kurtarıcı görevi üstlenmekte olup, güvenilir bir liman olma özelliğinde bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan 2009 krizi nedeni ile altıj taleplerinde ciddi bir artış olmuştur. Bu durum akltının ekonoik krizden etkilenmediğini göstermektedir.

Siyasi Belirsizlikte Altının Piyasadaki Yeri

Siyasi belirsizlikler sadece altın piyasasını değil aynı zamanda tüm piyasayı olumsuz etkileeyn faktörlerden biridir. Ancak siyasi belirsizlikteki altının yeri diğer piyasa ürünlerine göre daha sağlam ve güvenilir bir konumda bulunmaktadır.

Piyasaların ekonomik buhran ve politik durgunluktan olumsuz etkilenme derecesi yüksek olması nedeni ile yatırımcılar bu faktörlerin etkisi ile altın yatırımına yönelmektedir. Bu dönemlerde altına talebin hızlı bir şeilde artması ile altın yükselişe geçer.

Bu durumun tam terside altın talebini azaltmaktadır. Ülkelerdeki para biriminin artması ile yatırımcılar bu para birimleri ile işlem yapmakta olmaları nedeni ile altın talebinde  bu sıraca bir azalma söz konusudur.

Altın Talebinde Etki Eden Ana Faktöler

Altın talebini etkileyen temel faktörler bulunmaktadır. Bu ana faktörlerin arasındaki değişim nedeniile altın talebi artmakta ve azalmaktadır. Bu bağlamda altın talebinde etki eden ana faktörler ise; gerçek altın talebi, enflason, dolar para birimindeki artma ve azalma, altın yatırım yoğunluğu altın talebinin değişimini etkileyen ana faktörlerdir.


Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.