Genel

Güncel altın fiyatları

  Genel    31 Aralık 2016
Yorum Yok

Altın Fiyatları Neye Göre Düşüp Yükselir?

Altına yatırım yapan kişilerin en fazla şikayet ettikleri konu altının bir yükselip bir düştüğüdür. Hatta bazı yatırımcılar altının fiyatları düşüşe geçtiğinde altını alarak yükseliş gösterdiğinde de aldıkları altınları bozdurarak kar sağlamaktadırlar. Peki, altının fiyatı neye göre belirlenir? Altın fiyatları neden düşer veya yükselir?

Altın Fiyatlarında Fiyat Hareketliliği Nedenleri

Altına gelen zammı veya düşüşü uluslar arası piyasalar belirlemektedir. Ülke içinde ne kadar altın fiyatları etkilense de altın fiyatları tek bir ülke tarafından belirlenmemektedir. Bazı günler içinde altın fiyatları ülkeden ülkeye değişim göstererek 24 saat aralığında devamlı değişik bir ritim izleyebilir. Altın fiyatlarını ülkelerin kendi içlerinde yükselişe veya düşüşe götüren sebepler o ülkenin ekonomik durumu, ülkenin iç politikasında olan değişiklikler, yaşanılan felaketler veya çok önemli olan bir siyasetçinin ölmesi de altın fiyatlarını o ülkede etkileyebilir.

Ortadoğu ülkelerinde çok fazla rağbet gören altın yatırım olarak kullanıldığı gibi mücevher olarak da çok fazla kullanılmaktadır. Mesela altın fiyatları yaz aylarında ülkemizde bir miktar yükselişe geçer çünkü düğün mevsimi gibi görülen yaz aylarında düğün yapan kişilerin ve düğüne gidecek olan davetlilerin altın almaya fazla yönelmesi altın piyasasını hareketlendirir.

Paraya olan rağbetin azalmasıyla birlikte altın fiyatlarının düştüğü görülebilir. Dolar kuru düşmesiyle birlikte altın fiyatlarında yükseliş görülür. Altın ne kadar yatırım amaçlı kullanılsa da dünyada ve ülkemizde takı olarak kadınlar tarafından çok fazla kullanılmaktadır.
  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Lütfen Disqus eklentisini kurun.